Iskolai beírások, avagy éljen az üzenőfüzet
Mindenkinek vannak jobb és rosszabb napjai, ahogy a gyerekeknek is. A neveltetés és az otthoni légkör nagyban meghatározza egy gyermek személyiségét és azt, miképp reagál a történésekre, de ennek ellenére is akadhat olyan helyzet, amikor elszakad a cérna...
Ezt a szituációt mindannyian ismerjük, vannak olyan helyzetek, amelyekre egyszerűen nem lehet higgadtan reagálni, még felnőtt korban sem. A legtöbb iskolai konfliktus és az ezekből fakadó vicces és/vagy megbotránkoztató beírások is épp erről árulkodnak.
Valójában nem olyan egetrengető dolgok ezek, egy felnőtt számára olykor még vicces is lehet, ha gyermeke viselkedéséről árulkodik a tanító néni, de az igazság az, hogy egy általános iskolás gyermeket maga a tény rázza meg, hogy beírtak az üzenőfüzetébe, hiszen anya ehhez mit fog szólni? Tehát fogalmazhatunk úgy is, hogy a beírások a gyermek lelki világát célozzák. És valljuk be, ez egy igen bevált neveltetési forma.
Ennek ellenére sokan úgy gondolják, a gyerek azért gyerek, hogy próbálgassa az erejét, akaratát, feszegesse a határait. Megtanulja, mi fér bele, és mi az, ami már elfogadhatatlan viselkedésnek számít az iskolán kívül és belül egyaránt.
És amik már a tanár szerint sem férnek bele:
- “Kémiaóra folyamán padtársával zümmögött és brummogott.”
- “Fia olvashatatlanul ír. Bár párszor még így jár jobban.”
- “A gyerek az órán beszél, és állandóan jelentkezik.”
-“Elkobozta társa tízóraiját”
-“Gyermekük matekórán a zsiráf hangját utánozta.”
-“Tűvel látta el barátait, hogy osztálytársait szurkálják.”
-“Tájékoztatom, hogy gyerekének egy ideje átható kénszaga van.”
-“T. Szülő, a gyereke állandóan tőlem kér tollat. Lássa el otthon írószerrel.”
-“Kesztyűben ül az órán, mert fázik a keze és nem írja a szavakat.”
-"Órán beszélget...”
-"Órán pékáruval dobálta társát. Megintem.”
-“Fiúk töbszöri felszólítás ellenére is zavarta a tanórát(kutyakaka többszöri hangos ismétlése), ezért szaktanári intésben részesítem."
-“Ádám fia, rányitott vizelés közben az osztályfőnökre. Ezért igazgatói intőben részesítem!”
-“Fia a padok alatt mászkált irodalom órán,szaktanári figyelmeztetésben részesítem. “
-"Fia óra alatt a pad sarkával jéghokisat játszott a terem körül, eközben MÁV bemondásokat tartott, melyben a rólam elnevezett szerelvény közeledtére figyelmeztetett"
-“T. Szülő, ezúttal lánya rajz órai munkájának címe "A tanárnő boncolása". Kérem keressenek fel egy pszichológust. “
-“Tisztelt szülő! xxx Lászlót igazgatói megrovóban részesítem, miután a földrajz tanárnőt bezárta a szertárba.”
Feltételezem, most sokan dőlnek a nevetéstől az olvasottak után, a tanárok helyében azért mégsem lennénk, igaz?
Természetesen az üzenőfüzetet nem csak ilyen és ehhez hasonló, negatív töltetű „árulkodásra” használják a tanárok, rengeteg információt, iskolai történést oszthatnak meg a szülőkkel. Például: fogadóóra, szülői értekezlet időpontja, különböző emlékeztetők a szülő felé stb.
Valamint, a gyermek figyelmeztetések és intők helyett dícséretben is részesülhet, melyet a tanár az üzenőfüzetbe vezet, így jelezve a szülőnek, hogy gyermeke jó úton jár. Ezek általában iskolai rendezvényeken való részvételről, teljesítményről, magaviseletről szólnak.
Ha Te is őrzöl még ilyen és ehhez hasonló, poénos emlékeket az iskolai éveidből, ne szégyelld megosztani velünk!
Vélemények